(LW50) Master 50-54 Lightweight Women

LW50 (2000m) 2000 meter official

2000m
Rank Country Code Boat Time
1 GBR Justine RESTON 07:23.5
500m 1000m 1500m finish
Justine RESTON 01:51.0
35 spm
03:42.9
33 spm
05:34.9
32 spm
07:23.5
34 spm - 2000m
2 FRA Armelle HOSQUET 07:26.1
500m 1000m 1500m finish
Armelle HOSQUET 01:50.9
34 spm
03:43.0
32 spm
05:35.7
32 spm
07:26.2
34 spm - 2000m
3 USA Christine DEGNON 07:44.0
500m 1000m 1500m finish
Christine DEGNON 01:53.7
32 spm
03:50.8
31 spm
05:46.8
30 spm
07:43.9
29 spm - 2000m
4 ITA Casali NICOLETTA 07:49.2
500m 1000m 1500m finish
Casali NICOLETTA 01:53.4
39 spm
03:50.9
35 spm
05:49.6
35 spm
07:49.2
38 spm - 2000m
5 MEX Rocio SANCHEZ 07:50.1
500m 1000m 1500m finish
Rocio SANCHEZ 01:57.7
34 spm
03:56.4
32 spm
05:54.1
33 spm
07:50.1
37 spm - 2000m
6 FRA Francoise MAHIER 08:01.8
500m 1000m 1500m finish
Francoise MAHIER 01:59.5
33 spm
03:59.9
30 spm
06:01.5
30 spm
08:01.8
32 spm - 2000m
7 ITA Roberta NIGRELLI 08:02.4
500m 1000m 1500m finish
Roberta NIGRELLI 02:00.1
29 spm
04:01.5
28 spm
06:02.5
28 spm
08:02.4
29 spm - 2000m
8 ESP Karina Beatriz FERNANDEZ NEHER 08:02.7
500m 1000m 1500m finish
Karina Beatriz FERNANDEZ NEHER 01:58.0
29 spm
03:57.4
28 spm
05:59.4
28 spm
08:02.7
31 spm - 2000m
9 FRA Laurence BRISSAUD 08:06.3
500m 1000m 1500m finish
Laurence BRISSAUD 02:03.7
32 spm
04:07.3
32 spm
06:08.8
32 spm
08:06.3
35 spm - 2000m
10 ITA Barbara TOMASZEWICZ 08:15.2
500m 1000m 1500m finish
Barbara TOMASZEWICZ 02:00.0
37 spm
04:03.8
33 spm
06:08.3
32 spm
08:15.1
33 spm - 2000m
11 ITA Antonella CASER 08:18.5
500m 1000m 1500m finish
Antonella CASER 02:05.0
31 spm
04:10.1
29 spm
06:15.2
29 spm
08:18.5
29 spm - 2000m
12 FRA Agnes SAUTEL 08:18.6
500m 1000m 1500m finish
Agnes SAUTEL 02:02.6
30 spm
04:06.0
29 spm
06:10.3
29 spm
08:18.6
31 spm - 2000m
13 FRA Nancy HESLIN 08:21.8
500m 1000m 1500m finish
Nancy HESLIN 02:01.8
36 spm
04:07.8
33 spm
06:15.2
34 spm
08:21.7
39 spm - 2000m
14 FRA Catherine FOULSHAM 08:26.0
500m 1000m 1500m finish
Catherine FOULSHAM 02:05.4
32 spm
04:12.1
29 spm
06:19.2
32 spm
08:26.0
33 spm - 2000m
15 FRA Isabelle LE GALLO 08:28.6
500m 1000m 1500m finish
Isabelle LE GALLO 02:04.8
31 spm
04:13.0
29 spm
06:21.5
30 spm
08:28.6
34 spm - 2000m
16 FRA Veronique MORIN 08:31.9
500m 1000m 1500m finish
Veronique MORIN 01:58.3
36 spm
04:06.9
32 spm
06:19.2
31 spm
08:32.0
33 spm - 2000m
17 GER Petra BOPPERT 08:33.3
500m 1000m 1500m finish
Petra BOPPERT 02:05.4
34 spm
04:13.7
32 spm
06:23.6
32 spm
08:33.3
33 spm - 2000m
18 FRA Nelly ALIAS 08:40.2
500m 1000m 1500m finish
Nelly ALIAS 02:10.1
34 spm
04:21.7
32 spm
06:31.9
32 spm
08:40.1
33 spm - 2000m
19 FRA Maryse LACHAIZE 08:42.3
500m 1000m 1500m finish
Maryse LACHAIZE 02:05.1
32 spm
04:16.3
30 spm
06:29.2
29 spm
08:42.4
31 spm - 2000m
20 GRE Eyvanthia ZISOPOULOU 09:45.3
500m 1000m 1500m finish
Eyvanthia ZISOPOULOU 02:22.7
25 spm
04:50.0
23 spm
07:17.9
24 spm
09:45.3
24 spm - 2000m
FRA Sylvie HEINZELMEIER
did not start
GBR Julie EDDICOTT
did not start
Watch the race video »