(W40) Master 40-49 Women

W40 (2000m) 2000 meter official

2000m
Rank Country Code Boat Time
1 SWE Malin WAHNSTROM SUNDSTROM 07:07.3
500m 1000m 1500m finish
Malin WAHNSTROM SUNDSTROM 01:43.6
32 spm
03:31.7
31 spm
05:19.6
31 spm
07:07.3
31 spm - 2000m
2 EST Tiina KAPTEN 07:12.1
500m 1000m 1500m finish
Tiina KAPTEN 01:45.7
31 spm
03:33.3
30 spm
05:22.4
31 spm
07:12.1
31 spm - 2000m
3 GBR Tracy WATKINS 07:14.2
500m 1000m 1500m finish
Tracy WATKINS 01:47.8
32 spm
03:36.4
31 spm
05:25.7
31 spm
07:14.2
33 spm - 2000m
4 GBR Victoria STARR 07:14.8
500m 1000m 1500m finish
Victoria STARR 01:48.7
31 spm
03:38.2
31 spm
05:28.0
31 spm
07:14.8
35 spm - 2000m
5 CZE Eliska ANDELOVA 07:22.6
500m 1000m 1500m finish
Eliska ANDELOVA 01:49.7
28 spm
03:40.9
28 spm
05:32.8
27 spm
07:22.6
30 spm - 2000m
6 GRE Georgia PERAMATZI 07:25.3
500m 1000m 1500m finish
Georgia PERAMATZI 01:40.4
33 spm
03:27.4
29 spm
05:17.7
29 spm
07:25.3
30 spm - 2000m
7 MEX Monica HERNANDEZ 07:26.4
500m 1000m 1500m finish
Monica HERNANDEZ 01:52.3
34 spm
03:44.4
34 spm
05:36.0
35 spm
07:26.3
42 spm - 2000m
8 NOR Benita CLAUSEN 07:30.5
500m 1000m 1500m finish
Benita CLAUSEN 01:51.5
35 spm
03:45.2
33 spm
05:39.6
34 spm
07:30.5
37 spm - 2000m
9 ITA Alessandra BLOTTO 07:32.2
500m 1000m 1500m finish
Alessandra BLOTTO 01:50.7
30 spm
03:44.6
26 spm
05:39.5
26 spm
07:32.1
30 spm - 2000m
10 FRA Marion PESTOURIE 07:34.4
500m 1000m 1500m finish
Marion PESTOURIE 01:49.6
34 spm
03:46.1
32 spm
05:42.4
33 spm
07:34.4
35 spm - 2000m
11 GBR Claire DREW 07:35.8
500m 1000m 1500m finish
Claire DREW 01:54.1
29 spm
03:48.5
28 spm
05:43.2
30 spm
07:35.7
32 spm - 2000m
12 FRA Sophie MOREL 07:39.7
500m 1000m 1500m finish
Sophie MOREL 01:55.6
30 spm
03:50.8
29 spm
05:45.7
29 spm
07:39.7
33 spm - 2000m
13 FRA Severine COLLOMB 07:40.8
500m 1000m 1500m finish
Severine COLLOMB 01:57.0
34 spm
03:53.1
31 spm
05:47.3
31 spm
07:40.8
33 spm - 2000m
14 FRA Christelle GOERENS 07:42.9
500m 1000m 1500m finish
Christelle GOERENS 01:48.5
27 spm
03:44.0
25 spm
05:43.7
26 spm
07:42.9
26 spm - 2000m
15 GBR Fiona GAFFNEY 07:43.4
500m 1000m 1500m finish
Fiona GAFFNEY 01:53.3
32 spm
03:48.5
31 spm
05:46.5
31 spm
07:43.5
33 spm - 2000m
16 FRA Benedicte MAZIERES 07:47.4
500m 1000m 1500m finish
Benedicte MAZIERES 01:58.1
31 spm
03:56.5
29 spm
05:52.9
30 spm
07:47.3
31 spm - 2000m
17 FRA Stephanie CREVOLIN 07:49.2
500m 1000m 1500m finish
Stephanie CREVOLIN 01:55.5
32 spm
03:54.6
30 spm
05:53.5
28 spm
07:49.2
30 spm - 2000m
18 GBR Jules HODGSON 07:49.3
500m 1000m 1500m finish
Jules HODGSON 01:54.5
31 spm
03:53.3
29 spm
05:52.4
29 spm
07:49.3
31 spm - 2000m
19 FRA Veronique LARMANDE 07:51.0
500m 1000m 1500m finish
Veronique LARMANDE 01:56.6
31 spm
03:55.5
28 spm
05:54.5
29 spm
07:51.0
29 spm - 2000m
20 GBR Samantha SPENCER 07:52.3
500m 1000m 1500m finish
Samantha SPENCER 01:57.0
33 spm
03:56.1
30 spm
05:55.1
31 spm
07:52.3
32 spm - 2000m
21 FRA Sabine PATISSIER 07:54.4
500m 1000m 1500m finish
Sabine PATISSIER 01:57.9
33 spm
03:56.5
33 spm
05:55.9
33 spm
07:54.4
33 spm - 2000m
22 FRA Salwa BOUSSOUKAYA 07:56.2
500m 1000m 1500m finish
Salwa BOUSSOUKAYA 01:53.6
33 spm
03:51.5
33 spm
05:53.4
31 spm
07:56.2
30 spm - 2000m
23 GBR Helen RICHARDSON 07:59.0
500m 1000m 1500m finish
Helen RICHARDSON 01:54.8
33 spm
03:55.8
32 spm
05:57.5
32 spm
07:59.0
33 spm - 2000m
24 FRA Chantal TISSERAND 07:59.1
500m 1000m 1500m finish
Chantal TISSERAND 01:57.8
28 spm
03:57.6
29 spm
05:58.1
30 spm
07:59.1
34 spm - 2000m
25 UKR Nataliya PIVNYUK 07:59.8
500m 1000m 1500m finish
Nataliya PIVNYUK 01:53.0
29 spm
03:51.1
27 spm
05:55.3
28 spm
07:59.9
35 spm - 2000m
26 GBR Jenny DILLEY 08:00.2
500m 1000m 1500m finish
Jenny DILLEY 01:57.0
31 spm
03:57.4
29 spm
05:58.9
30 spm
08:00.2
31 spm - 2000m
27 NOR Elisabeth Eugenie SORLI 08:00.7
500m 1000m 1500m finish
Elisabeth Eugenie SORLI 02:00.8
33 spm
04:02.2
33 spm
06:02.7
33 spm
08:00.5
33 spm - 2000m
28 ITA Tiziana SMEDILI 08:02.7
500m 1000m 1500m finish
Tiziana SMEDILI 01:59.8
29 spm
04:00.5
29 spm
06:02.7
29 spm
08:02.7
32 spm - 2000m
29 FRA Celine LE COUEDIC 08:03.2
500m 1000m 1500m finish
Celine LE COUEDIC 01:58.7
32 spm
03:59.9
32 spm
06:02.1
31 spm
08:03.2
31 spm - 2000m
30 FIN Piia AURANEN 08:03.7
500m 1000m 1500m finish
Piia AURANEN 02:00.4
30 spm
04:02.1
30 spm
06:03.2
32 spm
08:03.6
33 spm - 2000m
31 GER Inken PASSE 08:05.0
500m 1000m 1500m finish
Inken PASSE 01:59.3
32 spm
03:58.6
33 spm
06:00.5
34 spm
08:05.0
36 spm - 2000m
32 IRL Cliona O'REILLY 08:05.9
500m 1000m 1500m finish
Cliona O'REILLY 01:58.2
28 spm
04:01.4
28 spm
06:05.1
30 spm
08:05.9
31 spm - 2000m
33 FRA Sandrine MORNET 08:10.7
500m 1000m 1500m finish
Sandrine MORNET 01:55.8
30 spm
03:59.5
30 spm
06:06.7
30 spm
08:10.6
33 spm - 2000m
34 ITA Giovanna CARDILLO 08:12.0
500m 1000m 1500m finish
Giovanna CARDILLO 01:57.7
31 spm
04:02.0
29 spm
06:06.8
30 spm
08:12.0
33 spm - 2000m
35 ITA Sonia UBBIALI 08:16.0
500m 1000m 1500m finish
Sonia UBBIALI 02:02.5
35 spm
04:09.1
31 spm
06:15.5
32 spm
08:16.1
35 spm - 2000m
36 CAN Kristina KOVACS 08:19.7
500m 1000m 1500m finish
Kristina KOVACS 02:00.0
33 spm
04:02.3
28 spm
06:08.7
28 spm
08:19.7
28 spm - 2000m
37 FRA Celine MARION 08:20.1
500m 1000m 1500m finish
Celine MARION 02:00.7
30 spm
04:04.8
29 spm
06:10.9
29 spm
08:20.1
31 spm - 2000m
38 ITA Elettra ZUPPARDI 08:23.7
500m 1000m 1500m finish
Elettra ZUPPARDI 02:04.1
30 spm
04:08.4
29 spm
06:14.6
29 spm
08:23.7
30 spm - 2000m
39 FRA Inge SECHET 08:28.5
500m 1000m 1500m finish
Inge SECHET 02:06.2
28 spm
04:14.5
28 spm
06:22.1
28 spm
08:28.5
29 spm - 2000m
40 FRA Laetitia QUERE 08:47.8
500m 1000m 1500m finish
Laetitia QUERE 02:06.3
30 spm
04:17.6
28 spm
06:32.2
28 spm
08:47.8
28 spm - 2000m
41 FRA Sylviane TETU 08:49.2
500m 1000m 1500m finish
Sylviane TETU 02:09.3
32 spm
04:21.9
30 spm
06:35.2
30 spm
08:49.3
34 spm - 2000m
42 FRA Anaig ROSE 08:50.4
500m 1000m 1500m finish
Anaig ROSE 02:08.6
31 spm
04:22.9
28 spm
06:38.5
29 spm
08:50.4
30 spm - 2000m
43 FRA Claire MOUGENOT 08:54.7
500m 1000m 1500m finish
Claire MOUGENOT 02:07.9
31 spm
04:20.9
28 spm
06:37.2
30 spm
08:54.8
32 spm - 2000m
44 FRA Virginie MANENC 08:57.8
500m 1000m 1500m finish
Virginie MANENC 02:08.5
34 spm
04:26.0
31 spm
06:42.6
31 spm
08:57.7
31 spm - 2000m
45 FRA Christelle SZATANEK 09:25.5
500m 1000m 1500m finish
Christelle SZATANEK 02:12.9
30 spm
04:36.6
28 spm
07:01.6
28 spm
09:25.5
30 spm - 2000m
46 FRA Sophie SCHRECK 09:28.3
500m 1000m 1500m finish
Sophie SCHRECK 02:19.2
24 spm
04:43.6
23 spm
07:05.3
24 spm
09:28.3
27 spm - 2000m
47 ESP Mercedes LABRADOR CONTRERAS 09:31.7
500m 1000m 1500m finish
Mercedes LABRADOR CONTRERAS 02:19.2
30 spm
04:44.7
28 spm
07:12.5
28 spm
09:31.7
32 spm - 2000m
GBR Bex POWELL
did not start
FRA Nadege BEAULIEU-LECROSNIER
did not start
GBR Arabella CARBUTT
did not finish
500m 1000m 1500m finish
Arabella CARBUTT
FRA Katia BERGAMELLI
did not start
ESP Madai CURBELO RODRIGUEZ
did not start
FRA Najla TOUMI
did not start
ITA Maria Gabriella MARCHESONI
did not start
ESP Susana CASTRO GIL
did not start
Watch the race video »