(W U23) Under 23 Women

W U23 (2000m) 2000 meter official

2000m
Rank Country Code Boat Time
1 FRA Margaux BAILLEUL 06:49.9
500m 1000m 1500m finish
Margaux BAILLEUL 01:42.2
33 spm
03:23.8
33 spm
05:05.5
33 spm
06:49.9
36 spm - 2000m
2 FRA Adele BROSSE 06:53.0
500m 1000m 1500m finish
Adele BROSSE 01:40.0
34 spm
03:23.0
33 spm
05:07.7
32 spm
06:53.1
32 spm - 2000m
3 GER Elisabeth LOWKE 06:54.4
500m 1000m 1500m finish
Elisabeth LOWKE 01:42.1
29 spm
03:24.8
29 spm
05:08.5
30 spm
06:54.4
33 spm - 2000m
4 FRA Emma CORNELIS 06:56.0
500m 1000m 1500m finish
Emma CORNELIS 01:44.0
33 spm
03:27.8
32 spm
05:11.7
32 spm
06:56.1
36 spm - 2000m
5 FRA Maya CORNUT DANJOU 06:59.2
500m 1000m 1500m finish
Maya CORNUT DANJOU 01:43.0
35 spm
03:29.2
33 spm
05:16.0
32 spm
06:59.3
35 spm - 2000m
6 FRA Violaine AERNOUDTS 06:59.3
500m 1000m 1500m finish
Violaine AERNOUDTS 01:45.6
31 spm
03:30.6
31 spm
05:15.8
31 spm
06:59.2
34 spm - 2000m
7 EST Liisu MITT 06:59.7
500m 1000m 1500m finish
Liisu MITT 01:44.5
35 spm
03:30.6
33 spm
05:16.5
33 spm
06:59.7
37 spm - 2000m
8 FRA Pauline ROSSIGNOL-TOLLARD 07:00.5
500m 1000m 1500m finish
Pauline ROSSIGNOL-TOLLARD 01:46.0
30 spm
03:32.5
29 spm
05:17.6
31 spm
07:00.6
37 spm - 2000m
9 FRA Anne Sophie MARZIN 07:01.9
500m 1000m 1500m finish
Anne Sophie MARZIN 01:43.2
35 spm
03:29.7
33 spm
05:17.6
32 spm
07:02.0
33 spm - 2000m
10 FRA Marie PACHEBAT 07:02.3
500m 1000m 1500m finish
Marie PACHEBAT 01:45.1
34 spm
03:31.4
34 spm
05:18.2
34 spm
07:02.3
36 spm - 2000m
11 FRA Noemie AUBERT 07:11.5
500m 1000m 1500m finish
Noemie AUBERT 01:46.6
35 spm
03:35.4
34 spm
05:24.3
33 spm
07:11.5
35 spm - 2000m
12 FRA Ombeline LUCAS 07:13.1
500m 1000m 1500m finish
Ombeline LUCAS 01:46.7
34 spm
03:34.9
32 spm
05:24.7
32 spm
07:13.1
33 spm - 2000m
13 FRA Anna HERR 07:15.4
500m 1000m 1500m finish
Anna HERR 01:46.5
33 spm
03:35.6
32 spm
05:26.7
32 spm
07:15.5
34 spm - 2000m
14 FRA Audrey FEUTRIE 07:15.5
500m 1000m 1500m finish
Audrey FEUTRIE 01:46.4
32 spm
03:36.6
31 spm
05:27.8
31 spm
07:15.4
33 spm - 2000m
15 FRA Julie LAGARDE 07:15.6
500m 1000m 1500m finish
Julie LAGARDE 01:47.5
31 spm
03:34.0
34 spm
05:24.3
34 spm
07:15.6
34 spm - 2000m
16 FRA Pauline LOTTI 07:16.0
500m 1000m 1500m finish
Pauline LOTTI 01:48.7
34 spm
03:38.3
34 spm
05:27.6
31 spm
07:16.0
37 spm - 2000m
17 FRA Aurelie BOUCHOT 07:17.6
500m 1000m 1500m finish
Aurelie BOUCHOT 01:48.8
34 spm
03:38.2
34 spm
05:29.0
34 spm
07:17.6
37 spm - 2000m
18 GER Jasmina BIER 07:18.7
500m 1000m 1500m finish
Jasmina BIER 01:48.6
31 spm
03:38.8
29 spm
05:28.9
30 spm
07:18.7
32 spm - 2000m
18 FRA Juliette RAGALEUX 07:18.7
500m 1000m 1500m finish
Juliette RAGALEUX 01:47.3
35 spm
03:36.1
34 spm
05:26.8
35 spm
07:18.8
40 spm - 2000m
20 FRA Clemence SCHOENY 07:20.2
500m 1000m 1500m finish
Clemence SCHOENY 01:46.4
33 spm
03:37.8
30 spm
05:30.9
29 spm
07:20.2
30 spm - 2000m
21 ESP Nerea IRASTORZA JAUREGUI 07:23.6
500m 1000m 1500m finish
Nerea IRASTORZA JAUREGUI 01:48.3
30 spm
03:38.6
30 spm
05:31.8
30 spm
07:23.6
32 spm - 2000m
22 UKR Valentyna ZHELUDKOVA 07:26.0
500m 1000m 1500m finish
Valentyna ZHELUDKOVA 01:48.6
30 spm
03:40.3
28 spm
05:33.6
30 spm
07:26.0
31 spm - 2000m
23 FRA Kelliane BAUBRY 07:28.6
500m 1000m 1500m finish
Kelliane BAUBRY 01:48.9
34 spm
03:40.4
34 spm
05:34.1
31 spm
07:28.5
30 spm - 2000m
24 FRA Laure VILLANOVA 07:29.8
500m 1000m 1500m finish
Laure VILLANOVA 01:51.5
32 spm
03:42.8
32 spm
05:34.3
33 spm
07:29.8
33 spm - 2000m
25 FRA Eva KLIMACEK 07:30.5
500m 1000m 1500m finish
Eva KLIMACEK 01:49.2
33 spm
03:41.3
31 spm
05:37.1
30 spm
07:30.5
31 spm - 2000m
26 FRA Nina COURTOIS 07:31.5
500m 1000m 1500m finish
Nina COURTOIS 01:50.7
34 spm
03:44.5
32 spm
05:38.5
31 spm
07:31.5
35 spm - 2000m
27 FRA Lucie DAVOINE 07:35.5
500m 1000m 1500m finish
Lucie DAVOINE 01:52.1
34 spm
03:46.9
31 spm
05:42.4
31 spm
07:35.4
31 spm - 2000m
28 FRA Lisa GAIME 07:42.7
500m 1000m 1500m finish
Lisa GAIME 01:55.1
33 spm
03:51.7
31 spm
05:49.6
30 spm
07:42.8
31 spm - 2000m
29 FRA Caroline NERE 07:43.4
500m 1000m 1500m finish
Caroline NERE 01:52.7
33 spm
03:48.0
33 spm
05:46.7
31 spm
07:43.4
32 spm - 2000m
30 GBR Immy MACDONALD 07:44.3
500m 1000m 1500m finish
Immy MACDONALD 01:51.5
34 spm
03:48.7
30 spm
05:46.5
30 spm
07:44.3
30 spm - 2000m
31 FRA Alice JOUANNE 07:53.0
500m 1000m 1500m finish
Alice JOUANNE 01:53.0
37 spm
03:50.2
33 spm
05:51.8
32 spm
07:53.1
33 spm - 2000m
32 FRA Albane POULET 07:53.9
500m 1000m 1500m finish
Albane POULET 01:57.3
31 spm
03:56.0
29 spm
05:55.7
30 spm
07:53.9
30 spm - 2000m
33 FRA Ke Yi WANG 08:13.1
500m 1000m 1500m finish
Ke Yi WANG 02:01.9
32 spm
04:05.5
30 spm
06:11.7
28 spm
08:13.1
28 spm - 2000m
34 PAK Raza ZAINAB 08:20.9
500m 1000m 1500m finish
Raza ZAINAB 01:59.2
27 spm
04:03.1
26 spm
06:10.8
24 spm
08:20.8
25 spm - 2000m
GER Annika ELSEN
did not start
GER Katharina BAUER
did not start
FRA Emma LUNATTI
did not start
FRA Leane MAUPIN
did not start
FRA Sarah FRAINCART
did not start
FRA Margot LOUBEYRE
did not start
FRA Delphine ALLART
did not start
GER Lea MÜLLER-RUCHHOLTZ
did not start
FRA Laurine MASFETY
did not start
FRA
did not start
Watch the race video of Sat, 13:55 - Race 37 - M U23, LW U23, W U23 2000 meter »
Watch the race video of Sat, 14:10 - Race 38 - W U23, LM U23 2000 meter »