(W) Women

W (2000m) 2000 meter official

2000m
Rank Country Code Boat Time
1 UKR Olena BURYAK 06:31.7
500m 1000m 1500m finish
Olena BURYAK 01:37.0
32 spm
03:15.5
30 spm
04:54.0
30 spm
06:31.7
33 spm - 2000m
2 FRA Helene LEFEBVRE 06:46.6
500m 1000m 1500m finish
Helene LEFEBVRE 01:42.2
34 spm
03:24.5
33 spm
05:07.0
33 spm
06:46.6
39 spm - 2000m
3 FRA Elodie RAVERA 06:47.4
500m 1000m 1500m finish
Elodie RAVERA 01:42.2
36 spm
03:25.1
33 spm
05:07.1
34 spm
06:47.4
39 spm - 2000m
4 FRA Camille JUILLET 06:53.5
500m 1000m 1500m finish
Camille JUILLET 01:42.3
36 spm
03:26.0
33 spm
05:10.5
33 spm
06:53.5
37 spm - 2000m
5 FRA Julie VOIRIN 06:54.3
500m 1000m 1500m finish
Julie VOIRIN 01:43.1
34 spm
03:26.4
34 spm
05:10.5
34 spm
06:54.2
39 spm - 2000m
6 FRA Flavie BAHUAUD 06:54.7
500m 1000m 1500m finish
Flavie BAHUAUD 01:42.1
32 spm
03:25.3
31 spm
05:08.6
31 spm
06:54.7
32 spm - 2000m
7 NED Benita DE MAN 06:57.8
500m 1000m 1500m finish
Benita DE MAN 01:43.3
34 spm
03:28.0
33 spm
05:13.6
34 spm
06:57.8
35 spm - 2000m
8 ESP Anna BOADA 07:09.3
500m 1000m 1500m finish
Anna BOADA 01:45.0
34 spm
03:32.8
31 spm
05:21.1
34 spm
07:09.3
36 spm - 2000m
9 JPN Sayaka CHUJO 07:11.7
500m 1000m 1500m finish
Sayaka CHUJO 01:44.3
36 spm
03:31.8
32 spm
05:21.3
32 spm
07:11.7
34 spm - 2000m
10 FRA Anissa DIEUDONNE 07:14.3
500m 1000m 1500m finish
Anissa DIEUDONNE 01:47.6
35 spm
03:36.2
34 spm
05:26.0
31 spm
07:14.3
32 spm - 2000m
11 FRA Camille LOISEL 07:14.4
500m 1000m 1500m finish
Camille LOISEL 01:47.7
31 spm
03:35.2
31 spm
05:24.0
31 spm
07:14.5
31 spm - 2000m
12 FRA Imola PIALLA 07:19.0
500m 1000m 1500m finish
Imola PIALLA 01:47.7
37 spm
03:37.6
34 spm
05:29.6
33 spm
07:19.0
35 spm - 2000m
13 FRA Sandie WEBER 07:23.7
500m 1000m 1500m finish
Sandie WEBER 01:48.9
37 spm
03:39.7
35 spm
05:32.0
33 spm
07:23.6
35 spm - 2000m
14 FRA Lea PARODI 07:26.3
500m 1000m 1500m finish
Lea PARODI 01:49.7
34 spm
03:40.1
34 spm
05:33.9
32 spm
07:26.3
32 spm - 2000m
15 GBR Georgia Rought WHITTA 07:33.0
500m 1000m 1500m finish
Georgia Rought WHITTA 01:50.0
38 spm
03:43.1
37 spm
05:37.7
35 spm
07:33.0
34 spm - 2000m
16 GBR Mollie DARWIN 07:34.1
500m 1000m 1500m finish
Mollie DARWIN 01:52.2
31 spm
03:45.6
30 spm
05:39.6
31 spm
07:34.2
30 spm - 2000m
17 FRA Anne WERKMEISTER 07:38.3
500m 1000m 1500m finish
Anne WERKMEISTER 01:48.4
31 spm
03:43.9
30 spm
05:41.6
30 spm
07:38.2
28 spm - 2000m
18 FRA Fleur ORTIZ-MESSAGER 07:39.8
500m 1000m 1500m finish
Fleur ORTIZ-MESSAGER 01:50.4
35 spm
03:47.5
31 spm
05:45.9
32 spm
07:39.8
36 spm - 2000m
19 FRA Laura BAHAIN 07:41.3
500m 1000m 1500m finish
Laura BAHAIN 01:53.3
31 spm
03:47.5
31 spm
05:44.3
30 spm
07:41.4
31 spm - 2000m
20 GBR Mollie HUGHES 07:43.9
500m 1000m 1500m finish
Mollie HUGHES 01:55.4
30 spm
03:51.3
28 spm
05:48.3
29 spm
07:44.0
31 spm - 2000m
21 CAN Maryna SHMYK 07:44.6
500m 1000m 1500m finish
Maryna SHMYK 01:51.4
34 spm
03:47.6
32 spm
05:45.7
33 spm
07:44.6
37 spm - 2000m
22 GBR Alex ROBINSON 07:46.7
500m 1000m 1500m finish
Alex ROBINSON 01:50.2
31 spm
03:44.8
29 spm
05:44.3
29 spm
07:46.8
29 spm - 2000m
23 FRA Marie PONCE DE LEON 07:47.3
500m 1000m 1500m finish
Marie PONCE DE LEON 01:53.3
30 spm
03:50.6
28 spm
05:49.6
28 spm
07:47.2
30 spm - 2000m
24 GBR Arabella SCOTT 07:50.1
500m 1000m 1500m finish
Arabella SCOTT 01:50.8
32 spm
03:47.6
28 spm
05:47.0
30 spm
07:50.1
35 spm - 2000m
25 SWE Linn BROSTRÖM 08:00.6
500m 1000m 1500m finish
Linn BROSTRÖM 01:56.8
30 spm
03:55.6
28 spm
05:57.3
28 spm
08:00.6
29 spm - 2000m
26 FRA Elisabeth DACRE WRIGHT 08:02.1
500m 1000m 1500m finish
Elisabeth DACRE WRIGHT 01:52.3
37 spm
03:52.7
35 spm
05:56.1
34 spm
08:02.0
34 spm - 2000m
27 FRA Lola HUMBERT 08:04.0
500m 1000m 1500m finish
Lola HUMBERT 01:57.3
33 spm
03:58.2
32 spm
06:01.0
30 spm
08:03.9
30 spm - 2000m
28 FRA Cloe LANGE 08:09.5
500m 1000m 1500m finish
Cloe LANGE 01:55.3
31 spm
03:59.1
28 spm
06:05.5
28 spm
08:09.5
30 spm - 2000m
29 USA Sophie DIMICH-LOUVET 08:22.3
500m 1000m 1500m finish
Sophie DIMICH-LOUVET 02:02.5
29 spm
04:09.6
26 spm
06:17.5
26 spm
08:22.4
31 spm - 2000m
30 FRA Angelina CUINIER 08:48.2
500m 1000m 1500m finish
Angelina CUINIER 02:04.4
32 spm
04:16.7
29 spm
06:31.9
29 spm
08:48.2
31 spm - 2000m
31 FRA Sabrina LABORDE 08:55.0
500m 1000m 1500m finish
Sabrina LABORDE 01:59.6
35 spm
04:12.5
31 spm
06:32.4
30 spm
08:55.0
31 spm - 2000m
32 FRA Caroline NOULETTE 08:55.1
500m 1000m 1500m finish
Caroline NOULETTE 02:00.8
35 spm
04:15.6
29 spm
06:33.9
30 spm
08:55.1
30 spm - 2000m
FRA Marie JACQUET
did not start
QAT Tala ABUJBARA
did not start
ITA Federica MODENA
did not start
UGA Betty NABIFO
did not start
ALG Amina ROUBA
did not start
Watch the race video »