(W60) Master 60-64 Women

W60 (2000m) 2000 meter official

2000m
Rank Country Code Boat Time
1 UKR Olena TERESHYNA 07:37.2
500m 1000m 1500m finish
Olena TERESHYNA 01:52.9
25 spm
03:48.0
26 spm
05:43.3
25 spm
07:37.2
29 spm - 2000m
2 GER Jutta ABROMEIT 07:50.4
500m 1000m 1500m finish
Jutta ABROMEIT 01:54.4
27 spm
03:52.4
25 spm
05:52.4
26 spm
07:50.4
28 spm - 2000m
3 FIN Mervi KOVANEN 07:56.3
500m 1000m 1500m finish
Mervi KOVANEN 01:58.9
27 spm
03:58.0
27 spm
05:58.0
27 spm
07:56.3
31 spm - 2000m
4 FRA Martine BOURQUEL 08:19.4
500m 1000m 1500m finish
Martine BOURQUEL 02:04.1
28 spm
04:09.9
26 spm
06:16.4
26 spm
08:19.5
29 spm - 2000m
5 ITA Luciana MARCHI 08:21.6
500m 1000m 1500m finish
Luciana MARCHI 02:02.0
30 spm
04:07.6
29 spm
06:14.5
30 spm
08:21.5
32 spm - 2000m
6 FRA Beatrice DELAS 08:24.6
500m 1000m 1500m finish
Beatrice DELAS 02:02.4
31 spm
04:09.1
29 spm
06:19.2
30 spm
08:24.6
33 spm - 2000m
7 FRA Monique LAUDE 08:25.6
500m 1000m 1500m finish
Monique LAUDE 02:01.0
30 spm
04:06.5
30 spm
06:14.9
30 spm
08:25.6
35 spm - 2000m
8 FRA Evelyne MELOT 08:33.4
500m 1000m 1500m finish
Evelyne MELOT 02:07.8
28 spm
04:18.3
27 spm
06:26.8
28 spm
08:33.4
30 spm - 2000m
9 FRA Claudine PINOT 08:33.9
500m 1000m 1500m finish
Claudine PINOT 02:09.6
31 spm
04:19.7
30 spm
06:29.4
30 spm
08:33.9
34 spm - 2000m
10 GBR Linda WILLS 08:36.7
500m 1000m 1500m finish
Linda WILLS 02:06.9
30 spm
04:16.4
30 spm
06:26.4
30 spm
08:36.7
30 spm - 2000m
11 BEL Kathelyne HARGOT 08:38.7
500m 1000m 1500m finish
Kathelyne HARGOT 02:02.0
30 spm
04:15.1
28 spm
06:28.7
28 spm
08:38.6
30 spm - 2000m
12 FRA Cecile BARIAS 08:40.8
500m 1000m 1500m finish
Cecile BARIAS 02:07.6
31 spm
04:18.8
28 spm
06:30.2
28 spm
08:40.9
29 spm - 2000m
13 FRA Penelope VINCENT SWEET 08:41.1
500m 1000m 1500m finish
Penelope VINCENT SWEET 02:05.2
26 spm
04:16.9
26 spm
06:28.8
28 spm
08:41.1
31 spm - 2000m
14 FRA Marie Guylaine BEGOUT 08:43.7
500m 1000m 1500m finish
Marie Guylaine BEGOUT 02:10.9
32 spm
04:24.2
31 spm
06:35.9
31 spm
08:43.6
34 spm - 2000m
15 GBR Jane GEORGE 09:01.9
500m 1000m 1500m finish
Jane GEORGE 02:08.1
30 spm
04:26.9
30 spm
06:47.3
30 spm
09:01.8
31 spm - 2000m
16 FRA Roselyne RUTLEDGE 09:21.3
500m 1000m 1500m finish
Roselyne RUTLEDGE 02:11.2
34 spm
04:32.1
31 spm
06:55.3
31 spm
09:21.3
31 spm - 2000m
17 GBR Mary CAREY 09:48.7
500m 1000m 1500m finish
Mary CAREY 02:26.7
28 spm
04:57.4
29 spm
07:25.7
28 spm
09:48.7
30 spm - 2000m
Watch the race video »